Başarı Hikayesi | İnci Akü

0
1117

Otomotiv sektörünün ülkemizdeki öncü firmalarından İnci Akü, etiketleme çözümleri için Novexx Solutions’a güveniyor. Bu başarı hikayesini Genel Müdürümüz Cüneyt Ünal’ın ağzından dinleyin.

İnci  Akü  ile tanıştığımızda  ürettikleri akülere, üzerinde hem marka logosu, resim gibi sabit bilgi diye adlandırdığımız  pazarlama  bilgilerini hem  de ürün,  model adı,  teknik  özellikleri ve barkod  gibi  değişken bilgileri  içeren etiketleri  tabaka olarak  baskılı  şekilde alıp hat sonunda operatörlere elle yapıştırtıyorlardı. Bunun için çok sayıda işçi çalıştırmak, tabaka etiketlerin yüksek  maliyetli  stoğunu yönetmek, doğru ürüne doğru etiketi kontrol etmek durumunda idiler.

Yaptığımız ziyaret sırasında o zamanki satın alma direktörü pozisyonunda olan, firmanın  Genel  Müdür Yardımcısı Kadir Kaymakçı bizzat ilgilenerek bize hatlarını gezdirdi. Kendisi, çeşitlilikten dolayı yanlış etiketleme, sipariş miktarlarından  dolayı  oluşan yükseketiket  fiyatları,   tedarikçi   zorlukları, ürün kalite farklılıkları, zaman kayıpları, minimum etiket sipariş miktarından dolayı oluşan israflar, depolama yeri, kullanım  dışı  olanların stok  düşüm işlemi  gibi bürokratik  işlemlerden  çıkan bir  çok  sorundan bahsederek nasıl bir iyileştirme yapılabileceği konusunda  desteğimizi istedi.

Biz  de onlara bir çalışma yaparak, sabit bilgileri önceden basılmış etiketleri rulo olarak  tedarik  edecekleri, değişken bilgilerini paketleme hatlarında, sipa-rişlerine  göre yazdırıp  otomatik  yapıştıracakları, o dönem için sektörde bir devrim niteliğinde sayılabilecek bir çözüm sunduk.  Böylece  hem etiket satın  alma,  hem stok  hem  de işçilik maliyetlerinde   çok   ciddi  tasarruflar sağlayacak  bir  fırsat önermiş  olduk. Sayısız  toplantılar, sarf  malzeme  denemeleri, pilot üretimler gibi çalışmalar  sonucunda  Türkiye’nin en  büyük akü üreticilerinden birisi olan İnci Akü firmasının  da  ürün etiketleme  konusunda çözüm ortağı olduk.

Daha önce de belirttiğim gibi en büyük katkımız firmanın etiket, stok ve işçilik maliyetlerinde sağlanan tasarruf oldu. Öyle ki, ilk iki hattın maaliyeti daha proje bir yılını doldurmadan önce amorti edilmişti. Bunun yanında bizi rakiplerimizden ayıran benzersiz bir kabiliyetimiz olan “Sarf Malzeme tasarruf modu” ile cihazlarımızın kullandığı sarf maliyetlerinde rakiplerimize göre yüzde 80 avantaj sağladık. Ayrıca etiketlerin yürüyen bant üzerinde, ürünün durdurulması gerekmeden ve doğru pozisyonlarda yapıştırılması, hatlarda etiketlemeye bağlı yavaşlama ve durmaları ortadan kaldırdığından ve bunu yaparken eskisine göre yüzde 75 daha az işçiliğe ihtiyaç duyduğundan bu projenin verimliliğe de oldukça faydası olmuştur.

KaydetKaydet

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here